TZB-info

Nový stavební zákon a potenciál plánovací smlouvy

22 hodiny 43 minuty ago
Nový stavební zákon přináší celou řadu otázek nejenom pro odbornou veřejnost, ale také pro samotné právníky. V rámci spolupráce s portálem epravo.cz přinášíme další důležité téma zejména pro zástupce obcí, a tím jsou plánovací smlouvy, jež stanovují nejrůznější povinnosti a mohou vyvolávat i spory.

Interaktivní showroomy Viessmann

22 hodiny 43 minuty ago
Společnost Viessmann aktualizovala a zmodernizovala své showroomy v Praze v Chrášťanech. Nabízí tak běžným uživatelům i odborným partnerům možnost získat reálnou zkušenost s výrobky Viessmann.

Rekuperace - řízené větrání, které ušetří peníze domácnostem a pomůže splnit klimatické cíle

1 den 22 hodiny ago
V moderních energeticky úsporných budovách je více než 50 % tepelných ztrát způsobeno větráním. V současnosti se staví dokonale utěsněné budovy, ve kterých nedochází k výměně vzduchu a přirozenému proudění skrz samotnou konstrukci domu. Aby se místnost řádně vyvětrala, je nutné několikrát denně otevírat okna. Zatímco v létě toto větrání klade vyšší energetické nároky na výkon klimatizace, v zimě teplo uniká otevřenými okny. U systémů nuceného větrání v obytných budovách jsou k dispozici různé možnosti snížení tepelných ztrát, přičemž největší potenciál úspor energie má rekuperace tepla.

O tepelných mostech a jejich řešení PROPASIV®

1 den 22 hodiny ago
Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Jsou nedílnou součástí každé konstrukce a není možné se jim zcela vyhnout. Dobrá zpráva je, že je lze redukovat na minimum, aby jejich vliv byl co nejmenší a nezpůsoboval žádné funkční poruchy. O tepelných mostech a jejich eliminaci prostřednictvím řešení PROPASIV® jsme si povídali s pány Jiřím Hegerem a Janem Štěpánem.

Splachuješ pitnou vodou?

1 den 22 hodiny ago
Přemýšleli jste někdy, kolik vody spotřebujete denně na toaletě? A co, kdybychom to vztáhli na to, kolik denně vody vypijete? Ne? Spočítali jsme to za vás – je to až 10x více vody, než kolik jí vypijeme!

Sanitace venkova z hlediska udržitelnosti

2 dny 22 hodiny ago
Příspěvek pojednává o řešení sanitace venkova. S klesající hustotou obyvatel rostou náklady na centrální odkanalizování, a tak pak u obcí s vysokými náklady na odkanalizování hrozí to, že stočné bude nad úrovní sociálně únosné ceny vody. I proto by měly být používány další způsoby sanitace. Při řešení venkova by navíc měla být v budoucnu brána v úvahu nejen ekonomická stránka, ale stejně jako u jiných investic všechny aspekty udržitelnosti (viz posuzování EGSu investic ve firmách). Po zkušenostech s dopady změn klimatu, zkušenostech s přírodními jevy a válečnými událostmi měly být součásti posouzení i vliv na změnu klimatu a odolnost řešení vůči rizikům.

PODCAST: Čerpadla a čerpací systémy hýbou vodním hospodářstvím

2 dny 22 hodiny ago
Rostoucí urbanizace, nedostupnost zdrojů a změna klimatu výrazně ovlivňují požadavky na vodní hospodářství a je tedy stále větší potřeba zajistit efektivní, udržitelnou a spolehlivou vodní infrastrukturu nejen pro rostoucí města, ale i pro odlehlé a řídce obydlené regiony.

Interiérová skla IZOS: Užitečné prvky pro oživení interiéru

2 dny 22 hodiny ago
Ornamentní a čirá bezpečnostní skla představují nejen estetické, ale i praktické prvky, schopné kompletně proměnit jakýkoli interiér. Tyto skleněné komponenty překračují hranice běžného designu, nabízejí nejen vizuální atraktivitu, ale také funkčnost v podobě stěn propouštějících světlo a zajišťujících soukromí.

Máte dostatečně zatepleno?

2 dny 22 hodiny ago
Fasády se starými zateplovacími systémy nevyhovují dnešním standardům. K vidění jsou například na bytových domech z 90. let, kdy bylo zvykem zateplovat pomocí ETICS o tloušťce 5–8 cm. Dnešní minimální požadavky na tloušťku izolace přitom činí 18 cm pro obvodové zdi a 24 cm pro střechy.

Výkup a recyklace druhotných surovin tvoří polovinu byznysu společnosti Ciur

3 dny 22 hodiny ago
Důraz na udržitelnost ve stavebnictví, snižování uhlíkové stopy a využití recyklace je patrný u všech velkých hráčů na trhu stavebnictví. Společnost Ciur se z velké části svého byznysu recyklaci věnuje již více než 30 let. O přístupu společnosti Ciur k využívání zdrojů jsme si povídali s paní Marcelou Bosáčkovou z marketingového oddělení společnosti.

Kolik zaplatíte za energie v roce 2024 kvůli vyšším regulovaným cenám? Odpoví Kalkulátor TZB-info

3 dny 22 hodiny ago
Srovnejte si v Kalkulátoru cen energií TZB-info, kolik budete platit po Novém roce za elektřinu a plyn, kvůli vyšším regulovaným cenám. Přinášíme stručný přehled konečného zvýšení regulovaných plateb u běžných spotřeb elektřiny a plynu. Které nabídky stojí za úvahu při výběru levnějších energií? Podívejte se nejen na levnější nabídky plynu, ale i na ceny na burzách v ČR.

Využívání dešťové vody ve školách a školkách - stále více se jich rozhoduje šetřit pitnou vodou

3 dny 22 hodiny ago
Hospodaření s dešťovou vodou na vlastním pozemku je dnes požadavek legislativy. Stále více měst a obcí ale při rekonstrukcích i nové výstavbě škol a školek uvažuje o využívání dešťové vody z ekologických a ekonomických důvodů. Do projektů jsou tak zařazovány nejen vsakovací galerie, ale také akumulační a retenční nádrže a počítá se s využitím dešťové vody pro zálivku zeleně i uvnitř objektů.
Checked
1 minuta ago
TZB-info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
Subscribe to TZB-info feed