Centrum pasivního domu

Zdravé bydlení v pasivním domě

2 týdny ago
Až 80 % života trávíme v interiérech budov. To není málo. Nabízí se otázka: přemýšleli jste někdy o tom, jaký vzduch během dne a noci dýcháte? Plíseň, prach a oxid uhličitý. S prostředím v práci nebo škole toho sice moc nezmůžete, ale pokud jde o zdravé bydlení ve vlastním domě, ve vašem kousku ráje, tady platí, že jaké si to uděláte, takové to budete mít.

Dřevostavba všemi smysly - Navštivte pasivní dřevostavbu Dům milovníků koček 23. 9. 2022

2 týdny 4 dny ago
Rádi byste si prohlédli pasivní dřevostavbu ve výstavbě na vlastní oči. Pokud plánujete stavět, řešíte otázku, zda zděný dům nebo dřevostavbu, je pro vás priorita zdravé bydlení a máte spoustu jiných dotazů, pak je tato akce právě pro vás. Na místě vás budou čekat odborní zástupci z řad projektantů a realizační společnosti, kteří vás výstavbou provedou a zodpoví vám vaše otázky.

Plovoucí základová deska vs. základové pasy

3 týdny 1 den ago
Zakládání na plovoucí základové desce má svá pravidla a specifika. Použití základové desky se u nás v tuzemsku objevilo zejména s výrazným nárůstem dřevostaveb. Důvodem byl požadavek na rychlost výstavby a na krátkou technologickou přestávku. 

Odhalte tajemství ekologických domů a podejte ruku přírodě

3 týdny 6 dnů ago
Šetrné a zdravé domy jsou trendem moderního bydlení. Jen málokdo si ale uvědomuje, jakou stopu po sobě zanechá samotná výstavba domu. Je na čase se zamyslet nejen nad energetickou úsporou, ale klást důraz na ochranu životního prostředí i při výběru stavebních materiálů a technologií. Tak pojďte odhalit tajemství ekologických domů.

Blower door test – proč měřit vzduchotěsnost pasivního domu?

4 týdny 2 dny ago
Důležitým parametrem pasivních domů je vzduchotěsnost obálky budovy (tedy návaznosti stavebních prvků a konstrukcí). Netěsnosti totiž zvyšují provozní náklady domu (spolu se vzduchem nám utíká i teplo), mohou snížit životnost konstrukcí a zvýšit riziko zdravotní závadnosti (protože přispívají ke kondenzaci vlhkosti v konstrukcích a podporují tak jejich rychlejší degradaci, dále pak zvyšují riziko vzniku plísní a jejich vlivu na lidské zdraví). Netěsnosti obálky zkrátka ovlivní váš prožitek z…

Který z projektů je lépe připravený na vedro, sucho, lijáky nebo energetickou soběstačnost? Hlasujte online a udělte cenu veřejnosti

1 měsíc 1 týden ago
Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Není divu, že opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší z nich. Do finále letos postoupilo 18 projektů, nejčastěji z Jihomoravského kraje a Prahy. Najdeme mezi nimi inovativní přestavby veřejných budov, soběstačné domy, rozsáhlé obnovy tůní a mokřadů či protierozní opatření v…

Otevřeli jsme novou kancelář v Praze

1 měsíc 1 týden ago
Centrum pasivního domu roste a stále více spolupracuje s organizacemi a institucemi sídlícími v Praze. Vzhledem k těmto skutečnostem jsme v srpnu zřídili novou kancelář. Nachází se na strategickém a dobře dostupném místě v centru Prahy u náměstí Winstona Churchilla (v blízkosti Hlavního nádraží).

Která izolace základů pro pasivní dům je ta správná?

1 měsíc 4 týdny ago
Základní myšlenka pasivního domu je zadržet teplo. Vnitřní prostory takového moderního domu vychladnou jen tolik, kolik tepla z nich uteče ven. Čím menší jsou tepelné ztráty, tím větší je tepelný komfort. Pro zjednodušení přirovnáváme princip fungování pasivního domu ke kvalitnímu spacáku – tam taky stačí jen teplo lidského těla k tomu, aby se zahřálo. A podmínkou je kvalitní izolační vrstva.

PORSENNA ENERGY hledá nového kolegu do týmu - Podpora a rozvoj SW

2 měsíce 1 týden ago
Hledáte práci? Chcete dělat "něco s přesahem"? Ve zkratce - jde o rozvoj SW pro sledování a vyhodnocování spotřeby, který využívají města a obce (užitečné obzvláště v dnešní době). Nemusíte umět programovat, stačí když budete alespoň trochu rozumět energetice a budete schopni to tlumočit programátorům.

Se zelenou střechou vstříc zelenějším zítřkům

2 měsíce 1 týden ago
Plánujete nebo navrhujete pasivní dům? To asi přemýšlíte nad tím, jaký sklon střechy zvolit vzhledem k tomu, aby se na ni pohodlně vešly fotovoltaické panely a zároveň měla co nejmenší ochlazovanou plochu, kterou potřebujete izolovat. A co propojit přírodu s užitkem? Zelená střecha v letních měsících ochlazuje konstrukci stavby, pohled na ni prokazatelně zlepšuje koncentraci a rozhodně se vám v jejím sousedství líp dýchá, ale má vliv i na funkci fotovoltaiky. Pojďme se na její výhody podívat…

Stavíme pasivní dům: pasivní dřevostavba nebo cihly?

2 měsíce 3 týdny ago
Možná i vy právě přemýšlíte nad vhodnou konstrukcí pro váš dům. Samozřejmě – každý materiál má své specifické vlastnosti, které ve výsledku ovlivní nejen vaše pohodlí, ale i energetickou náročnost budovy. Pokud si pohráváte s myšlenkou, že si postavíte pasivní dům, je výběr stavebního materiálu obzvlášť důležitý. Takže co? Pasivní dřevostavba nebo zděný pasivní dům na klíč?

Změna na pozici ředitele CPD

2 měsíce 3 týdny ago
Jistě jste zaregistrovali zprávy, že Centrum pasivního domu hledá nového ředitele. Tomáš Vanický zastával tuto pozici od roku 2018 a jak sám říká: „na místo ředitele CPD jsem nastupoval vědomě s tím, že je to na 4-5 let. V době pandemie utekl čas nějak rychleji a je čas jít dál."

Vítězslav Malý

2 měsíce 3 týdny ago
ředitel sdružení Centra pasivního domu Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, přičemž své pracovní zkušenosti sbíral zejména ve společnostech PORSENNA o.p.s. a IREAS, Institut pro strukturální politiku, o.p.s. Od roku 2007 působí jako řešitel národních a mezinárodních projektů v oblasti vědy a výzkumu, energetiky a dalšího vzdělávání. Rád vytváří nové věci a projekty, které mají smysl a někam směřují. Ve své práci se zaměřuje především na environmentální oblast, v…
Checked
1 hodina 10 minut ago
Rss
Subscribe to Centrum pasivního domu feed