Návrh stavby: Jan Márton, Jana Přibylová
Prvotním úkolem bylo rozhodnout, zda ponecháme starší poválečný (a tedy méně kvalitně stavěný) rodinný domek stát a budeme navrhovat přístavbu, nebo dojde k demolici a na jeho místě bude stát dům nový – tato varianta nakonec zvítězila.
Přízemní dům je umístěn na místě starého, rozhlíží se po pozemku a navazuje na něj všemi svými obytnými místnostmi. V centrální části je umístěn hlavní prostor – rodinná místnost s živým ohněm a stolem. Ve východní části, v návaznosti na příjezdovou cestu, se vchází do domu, zde je také ložnice rodičů a pracovna. Na západě navazuje dětské „hnízdo“ s menšími pokojíky otočenými k severu a společným prostorem k jihu, s výstupem na terasu. Koncept hnízda je flexibilní – pokoje lze propojovat, oddělovat, společný prostor slouží malým dětem ke hraní a velkým dětem ke společnému učení – základem je volná plocha, nebo společný stůl. Prostor je velkými posuvnými dveřmi možné propojit s obývákem.
Architektura je řešena tak, aby splynula s prostředím – dřevěný obklad i konstrukce před jižní stěnou jsou řešené bezúdržbově, treláže, sítě i fasáda jsou určeny k popnutí zelení. Konstrukce slouží ke stínění a vynesení pergol, je možné do ní flexibilně vestavovat další prostory, mezipatra a příčky podle potřeb obyvatel domu.
Stavba bude založena na železobetonové desce, s konstrukcí z masivních dřevěných panelů opláštěných dvojitou vrstvou slaměných balíků. Kvůli navrženému tvaru stavba neaspiruje na pasivní standard – hygiena vnitřního prostředí však vyžaduje užití řízeného větrání a běžnou vzduchotěsnost. Příčky budou řešeny jako těžké, z recyklovaných cihel ze stávající stavby.
Koncept a řešení technologie je díky navrženému půdorysu jednoduchý – kolem severní stěny vznikne kolektor, který propojí technickou místnost s kuchyní a koupelnami.