Autor: Jan Márton
Máte rádi čitelné lidi? Pak byste mohli ocenit čitelné stavby. Různou velikostí oken můžete akcentovat různé prostory v interiéru. Uvnitř hned poznáte, který prostor je důležitý. Zároveň je stavba čitelnější navenek, protože na první pohled zjistíme, co se za fasádou nachází. To stejné platí o návrhu východů z domu na pozemek.
Máte z pozemku pěkné výhledy, byť jen do nejbližšího okolí? Okna by je měla zohledňovat, a to z konkrétních míst interiéru, kde se často vyskytujeme. Například od stolu, z postele, z gauče nebo od pracovního stolu.
Chcete vložit peníze tam, kde to dává největší smysl? Chytrým zvětšováním některých oken můžete zmenšovat navazující užitnou podlahovou plochu, aniž byste ztráceli pocit prostorného interiéru. Lépe se také propojíte s exteriérem, což od rodinných domů běžně očekáváme. Nemusí to být dražší, protože za metr čtvereční běžného rodinného domu platíte 20–40 tisíc, zatímco za metr čtvereční kvalitního okna polovinu.
Chcete snížit finální cenu oken? Můžete pracovat s poměrem otevíravých a pevných částí oken. Otevíravé části jsou dražší a v čase se na nich opotřebovává těsnění, takže se zvyšuje průvzdušnost domu a rostou náklady na vytápění. Otevíravé části je tedy vhodné minimalizovat tak, abychom zajistili nutné přirozené větrání a požadované propojení interiéru s exteriérem. Každé zbytečné dělení oken zvyšuje jejich cenu a zhoršuje izolační schopnosti. Meziskelní dělení si ponechte do svých snů, tedy pokud náhodou v realitě neoceňujete rosení skel. Pokud už dělíte, například kvůli památkově chráněnému objektu, dělte na vnější straně zasklení.
Parapet okna je poklad, který je potřeba vytěžit už při návrhu stavby. Volbou výšky parapetu můžete obohacovat interiér. Francouzským oknem přímo prosvětlíte podlahu třeba pro hry dětí. Zároveň si jím navýšíte podlahovou plochu. Nebo můžete dětem navrhnout sedací parapety o výšce 25 cm. Dospělí ocení sezení ve výšce 40 cm. Sezením můžete doplnit do kruhu například obývákovou sestavu pohovek. Na rozšířeném parapetu se skvěle čtou knížky. Nebo můžete přímo na okno navázat desku stolu v pracovně. Ano, je třeba to promyslet včas. Při realizaci je to už prakticky beznákladové. A výsledek úžasný.
Minimalizací nadpraží okna naopak prosvětlíte místnost do hloubky. Někde je vhodné nechat místo pro zavěšení závěsu či žaluzií, vysoká nadpraží však nedávají smysl a zatemňují místnost. V některých místech můžete projekt promyslet tak, aby vám strop navázal přímo na okno.
Okno můžete usadit do stěny v různé hloubce. Tím lze řídit jak hloubku využití parapetu, tak zastínění zasklení slunce ostěním okna. Vzhledem k tomu, nakolik se na vytápění stavby podílí solární zisky od slunce, jde o jeden z klíčových parametrů z hlediska nákladů na vytápění, který je vhodné optimalizovat.
Co vám přinese optimalizace parametrů zasklení? Pro různé polohy oken vůči světovým stranám či jejich zastínění lze volit různé parametry solárního faktoru (g) a tepelně technických vlastností (U). Snížíte tím náklady na vytápění a zlepšíte proslunění některých prostor. Nebo si můžete říci, že pro velkoformátové zasklení použijete místo běžného argonu krypton a pod okno nenainstalujete žádné topení. Navýšíte sice cenu okna, na druhé straně však ušetříte za topidlo a nebudete o něj zakopávat. Stojí to možná hodinu práce při optimalizaci tepelné obálky. Finanční návratnost však řádově větší, a navíc se vůbec nemusí jednat o navýšení finální ceny oken.
Osm bodů, osm příležitostí. Máte už pro svou stavbu optimalizováno? Pokud ano, hurá k výběru materiálů, rámů a barev.
Autor: Jan Márton