Nízkorozpočtový pasivní rodinný dům - Praha / Velká Chuchle

Stavba s exponovanými výhledy na Homolku a Chuchelský háj.
dum
dum
dum
dum
dum

Pozemek pro stavbu ve Velké Chuchli se prudce svažuje směrem k potoku Vrutice. Poskytuje nádherné výhledy směrem na Homolku a níže položené lesy Chuchelského háje a Slivence. Umístění domu reflektuje právě tyto exponované výhledy – ačkoliv jsou domy v okolní zástavbě vždy jednou fasádou rovnoběžné s komunikací.

Využili jsme zde možnosti natočení domu po vrstevnicích o 45º tak, aby dvě fasády směřovaly směrem k výhledům, mimo okolní stavby. Do výhledů směřují velkoformátová bezrámová zasklení. Veškeré okenní výplně jsou děleny na rámové – otevíravé a bezrámové – neotevíravé – obrazy do krajiny.

Stavba je rozdělena na dvoupodlažní objekt vytápěné části, obložený modřínovými prkny, určenými k zestříbrnění. Fasáda je částečně určena k popnutí rostlinami – kombinací břečťanu a psího vína, jež bude fasádu chránit. Nevytápěná část s garážovým stáním, je jednopodlažní, opatřená kontrastní světlou omítkou.

Obytné prostory v přízemí poskytují výstup přímo na terén, do zahradní části pozemku. Užitková zahrada se nachází za domem. Ze dvou dětských pokojů v patře lze vyjít na střešní terasu a využít tak ozeleněné střechy k rozšíření užitkové plochy.