Pasivní dvougenerační rodinný dům

Ing. arch. Jan Márton - architekt, stavebník a stavební dozor
Pasivní dům se dvěma bytovými jednotkami se nachází v Liberci pod Ještědem jako součást cohousingu více rodinných domů. Jde o vlastní dům architekta, stavěný svépomocí v době kovidové. Jedná se o dřevostavbu, realizovanou na místě systémem částečné panelizace.
01
02
03
04
05

Při stavbě byly použity ve zvýšené míře environmentálně šetrné materiály — izolace z dřevovlákna a celulózy, v malé míře i sláma. Příčky i předstěny pod sádrokartony jsou kompletně vystavěné ze dřeva. Na podlahách obytných prostorů jsou použity recyklované parkety. Krbová vložka je obestavěna cihlami z nepálené hlíny.

Dům je vybaven teplovodní krbovou vložkou se samotížným zapojením do akumulační nádrže. Dotápění je zajištěno originálně navrženými vestavnými elektrickými registry. Specialitou domu jsou velkoformátová bezrámově osazená skla, taninem a zelenou skalicí natíraná fasáda a skryté svody dešťové vody a hromosvodu.

Další použité technologie: Jablotron vč. záplavových čidel a spřažení s VZT jednotkami Brink, vlastní instalace CO2 čidel, automatické dopouštění akumulační nádrže na dešťovou vodu, čidla na teplotu a vlhkost a stav vodu v nádrži do telefonní aplikace.

Na dům je čerpána nejvyšší dotace Nová zelená úsporám.

Video ze skládání panelů hrubé stavby zde (autor Monika Mojžíšová): https://www.youtube.com/watch?v=8Ke7wOwm3yc&t=27s